כמה גמישה מערכת המתלים שלי? אין ספק שזו אחת השאלות המעניינות ביותר. אולם, כיצד בודקים זאת? גמישות הרכב הנה יכולתה של מערכת המתלים להיפתח לזוויות קיצוניות ולהותיר את כל הגלגלים במגע רציף עם הקרקע. ככל שגמישות הרכב גדולה יותר כך ניתן להותיר את כל הגלגלים במגע רציף עם הקרקע והדבר מביא להגדלת היציבות ושיפור היכולת בשטח. קיימת נוסחה מדויקת כיצד לחשב זאת.

תוצאת הנוסחה הנה ציון RTI. ציון (RTI (Ramp Travel Index הנו כלי שמסייע לנו למדוד את גמישות מערכת המתלים של הרכב. הרמפה שמסייעת לנו לבחון זאת יכולה לנוע בזווית של 15-30 מעלות כאשר מרבית הנהגים מודדים זאת על-פני רמפה בזווית 20 מעלות. כדי לקבוע את ציון RTI זאת יש להניח גלגל אחד על הרמפה ולנסוע קדימה עד אשר אחד משלושת הגלגלים האחרים מנתק מגע מהקרקע. ברגע שזה קורה, יש לנסוע מעט אחורנית עד שהגלגל שניתק מגע מהקרקע נוגע בה בחזרה. המדידה הנה כדלקמן:

  • 1. יש למדוד את מרחק הנסיעה על גבי הרמפה עד מרכז הגלגל.
  • 2. יש לחלק מרחק זה בבסיס הגלגלים של הרכב.
  • 3. את התוצאה יש להכפיל ב- 1,000.

התוצאה הסופית הנה ציון RTI.

 

r – ציון RTI b – בסיס הגלגלים של הרכב d – מרחק הנסיעה על הרמפה עד מרכז הגלגל משמעות התוצאות ככל שציון RTI גבוה יותר, כך גמישות הרכב גדולה יותר. למה? בסיס הגלגלים (b) הנו נתון קבוע שאינו משתנה והוא מצוי במכנה של הנוסחה. לעומת זאת, מרחק הנסיעה על הרמפה (d) משתנה והוא מצוי במונה של הנוסחה. ככל שמרחק הנסיעה על הרמפה גדול יותר מערכת המתלים נפתחת לזוויות קיצוניות יותר ומערכת המתלים גמישה יותר. בהתאמה, ככל שמרחק הנסיעה גדול יותר תוצאת הנוסחה גדולה יותר מפני שמרחק זה מצוי במונה והמכנה הנו קבוע. נו אז מה?! ציון RTI כשלעצמו לא אומר דבר. אולם, רמפת RTI הנה כלי נהדר שמדגים לנו את גמישות מערכת המתלים של הרכב דבר שמעניק לנו פרופורציות ביחס ליכולת הרכב בשטח. ניתן לראות מה הרכב מסוגל לעבור ומה לא, איזה מכשול הוא יכול לתקל בהצלחה ואיזה לא וכולי. זאת ועוד, הרמפה מאפשרת לנו גם הצצה קלה ומהירה למכלולים התחתונים של הרכב בגמישות מלאה. על-ידי כך ניתן לבדוק האם כל החלקים פועלים כשורה ובהרמוניה מלאה. האם יש מגע של חלק בחלק או שפשוף זה או אחר. ניתן לזהות תקלות ובעיות ולתקן בהתאם. שום כלי אחר לא מאפשר לנו הצצה שכזו בתנאי גמישות מלאה.

ללקק את השפתיים:

 

דגם: ג'יפ JK רנגלר רוביקון ארוך – 4 דלתות מתלים: קיט זרועות ארוכות של חברת Teraflex עם קפיצים קדמיים על בולמים (Coilovers) של חברת EVO מידת צמיגים: 37" מרחק נסיעה על גבי הרמפה: 174 ס"מ גובה גלגל מהקרקע: 87 ס"מ רמפת

RTI 20 מעלות: ציון 863.33

 

דגם: ג'יפ JK רנגלר קצר מדגם X – 2 דלתות מתלים: קיט זרועות קצרות 4" של חברת Rough Country מידת צמיגים: 35" מרחק נסיעה על גבי הרמפה: 142 ס"מ גובה גלגל מהקרקע: 71 ס"מ רמפת RTI 20 מעלות: ציון 861.80

צביקה