"….המלך מת, יחי המלך החדש…."

כך למעשה, באותה דרמטיות, הוצג ה-TJ לעולם ב-96' כמודל 97'.

אבל אנו נתחיל בהתחלה – רנגלר YJ היה הדגם הנמכר ביותר של ג'יפ בכול הזמנים, אך כפי שלמדה אותנו ההיסטוריה, לא לעולם חוסן, בשנות היצור האחרונות שלו סבל ה- YJ מירידה דראסטית במכירות. הלהיט הפך ללא כל כך לוהט. לא עזרו חבילות האבזור חסרות התקדים שהציע היצרן לרוכשים. הקהל הצביע ברגליים והציף את אולמות התצוגה של סוזוקי כדי לרכוש סמוראי מצוייץ או ויטארה מפנקת ("סייד-קיק" באמריקאית).
שינוי היה חייב להיעשות ומהר ואז הוא הגיע… "גבירותיי ורבותי, קבלו במחיאות כפיים סוערות, את היורש וממשיך השושלת – ג'יפ רנגלר TJ ". הג'יפ שהביא את השינוי, יש אומרים, הרדיקאלי ביותר מאז שמישהו החליט שארבעה גלגלים שמונעים יחדיו זה אחלה רעיון.

ה-TJ הוצב בקדמת הטכנולוגיה נכון לאותן שנים אך המשיך במסורת הג'יפאית ונהנה מכל הטוב בשני העולמות.
כל מכלולי ההנעה המוצלחים של הרנגלר הקודם נשארו גם בחדש, אולם תוכנית ניהול חדשה ותוספת אלקטרוניקה הפכו אותם למוצלחים אף יותר, ועוד טרם ציינתי את החזרה המתבקשת לפנסים עגולים.
אבל כל זאת הוא כאין וכאפס לעומת השינוי מארץ השינויים שחל במערכת המתלים.
לראשונה בהיסטוריה המפוארת של הג'יפ, מתהדר ה- TJ בקפיצי סליל וכך לאחר כשישים שנה, לוקחת קרייזלר את ספינת הדגל של החטיבה הרווחית ביותר שלה, חטיבת ג'יפ, ומציבה אותה בקדמת רכבי השטח הטובים בעולם.

כך שב הרנגלר למקומו הטבעי בראש רשימת רכבי השטח הפופולאריים ביותר – כשהוא מתהדר במערכת מתלים חדשה ("קוודרה-קוייל" Quadra-Coil), במערכות בטיחות ומניעת זיהום חדשות ומעודכנות ובמערכת הנעה מעולה שהוכיחה עצמה במשך עשור ויותר עומד ה- TJ כשרגלו האחת בעבר מפואר עם גג פריק, צירים חיצוניים, דלתות נשלפות ושמשה שיודעת לנוח על מכסה המנוע, ורגלו השנייה במערכות חדשניות ותא נוסעים מפואר עם הנדסת אנוש מעודכנת.

ה- TJ הופיע בשלוש חבילות אבזור עיקריות: SE, SPORT, SAHARA כשהסהרה קיבל סרן אחורי מחוזק DANA 44 .
בדיוק כשכולם חשבו שהנה ג'יפ הגיעה לראש הפירמידה ואין יותר לאן ללכת, הוטלה הפצצה……
בשנת 2002 הופיע כהגשמת חלום … JEEP WRANGLER TJ RUBICON.

השוק שתק! דממה של הלם וכבוד פילחה את ההרים הסלעים והגאיות ברחבי העולם, ואז נשמעו תרועות השמחה וההתרגשות.

למקרא הנתונים הטכניים, גם הקשוחים שבג'יפאים הרגישו לחלוחית של התרגשות בזוית העין עת תפילותיהם נענו. זוג "דנות 44", יחסי העברה נמוכים 41:10, נעילות נשלטות, טרנספר בעל יחסי העברה 41:10 צמיגים גדולים בעלי חתך שטח ועוד מיני תופינים שעד כה היו בהישג יד רק בשוק השיפורים.

ג'יפ ניצחה! יש לה את רכב השטח הטוב ביותר בעולם! רנגלר TJ רוביקון. וכל השאר כבר היסטוריה מודרנית עת מהנדסי ג'יפ החלו לשרבט צירופי אותיות חדשים בפנקסיהם…….

ניר