אין ספק שאחת החוליות החלשות בג'יפ רנגלר על דגמיו השונים כפי שמגיע מהחברה הוא הסרן הקדמי, במיוחד זה שמגיע בדגם SPORT שנמכר בארץ מסוג דנה 30.

דגם הרוביקון הנו מסוג דנה 44 אך גם בו יש מספר נקודות חלשות זהות לדנה 30.
בעוד שסרן קדמי דנה 44 שונה מדנה 30 בעיקר בגודל הרינג והפיניון ובעובי הציריות, הוא חולק איתו באופן זהה את יתר המכלולים החיצוניים. לרבות את הצינורות שקוטרם הפנימי 2 אינטש ועוביים 6 מ"מ בלבד ואת האוזניים החיצוניות שמחזיקות את מפרקי ההיגוי (Knuckle).

ה- JKמצוי עימנו משנת 2007 ורבים ממנו, בעיקר בארה"ב, סבלו התעללות בשטח כשהם נעולים בצמיגים גדולים (בעיקר בקוטר 35 אינטש ומעלה). מעיון מעמיק באתרים מקצועיים רבים ניתן לראות בבירור תופעה שאופיינית לרכבים אלה שהנה התעקמות הצינורות של הסרן הקדמי, הן דנה 44 והן דנה 30, לרבות האוזניים החיצוניות שמחזיקות את מפרקי ההיגוי. מתברר שרכיבים אלה, בשני הסרנים, חלשים יחסית ואינם מסוגלים להתמודד עם העומסים האדירים שמופעלים עליהם בשטח, במיוחד לאחר נעילת צמיגים בקוטר 35 אינטש ומעלה אך בהחלט אפשרי כי תופעה זו תתרחש גם עם צמיגים בקוטר קטן יותר. זו אינה תופעה ייחודית רק לדגם JK והיא אפיינה גם דורות קודמים של ג'יפ רנגלר.

האוזניים הבעייתיות

חשוב להבין שהתעקמותם של רכיבים אלה קשה עד מאוד לתיקון, אם בכלל. המשמעות הנה כי הרכב יוצא מכיוון ולא ניתן יהיה לבצע כיוון פרונט – דבר שיוביל להתנהגות לא תקינה ולא בטוחה. לכן, חשוב עד מאוד למנוע נזקים אלה מבעוד מועד ולא להתמודד איתם לאחר שאלה כבר התרחשו.

לשמחתנו השוק המשני זיהה נקודות חולשה אלה מבעוד מועד והוא מציע לנו פתרונות פשוטים וזולים יחסית לתיקון הליקויים האמורים.

חיזוק האוזניים

מדובר בחיזוק פשוט יחסית שמיוצר על-ידי מספר חברות ובעצם מורכב מפלח מתכת המתלבש על האוזניים ועל הצינור ומרותך כיחידה אחת.

בתמונות ניתן לראות קיט של חברת Off Road Evolution אך קיימות גם חברות אחרות וניתן להשיג קיט זה גם בארץ בסדנאות המתמחות בכך.

חיזוק הצינור

זה כבר סיפור אחר. קיימות 2 צורות לבצע חיזוק זה – שימוש בצינורות פנימיים המרותכים לצינורות הקיימים (Inner Axle Sleeves) או שימוש בגשר חיצוני (Truss) שגם מחייב ריתוך לצינורות ולבית הדיפרנציאל היצוק (Housing). היתרון של הגשר הנו הפחתת גמישות הסרן דבר שמביא להקטנת הסיכוי לשבירת מכלולים פנימיים.

בתמונה גשר חיצוני של חברת TNT לסרן קדמי דנה 44.

בשוק קיימות חברות שמייצרות את שני הסוגים אך המקובל יותר ביחס ל- JK כפי שזה נראה לי מעיון מעמיק באתרים מקצועיים הנו שימוש בצינורות פנימיים בקוטר 2אינטש וברוחב 6 מ"מ.

שתי חברות שמייצרות צינורות אלה הנן Off Road Evolution (מייצרת מוצר בשם Magnum 44 שבקצהו ישנם אטמים חיצוניים המונעים מלכלוך להיכנס לפנים הסרן ולפגוע באטמים הפנימיים שהחלפתם מסובכת ויקרה) וחברת Poly Performance.

חברתPoly Performance  מייצרת צינורות שכאלה ללא האטמים החיצוניים. מי שישתמש במוצר זה יוכל להוסיף אטמים חיצוניים של חברה אחרת ולקבל בעצם מוצר דומה עם פעולה זהה. החברה טוענת כי הצינור הנ"ל מגדיל את חוזק הסרן ב- 59%.

ראוי להדגיש כי החיזוק הנ"ל מחייב קדיחת מספר חורים בצינור הקיים בקוטר 1/2 אינטש וריתוך הצינור הקיים לצינור החדש שהוכנס לתוכו באמצעות חורים אלה (לא לבעלי לב חלש). יש לעשות עבודה זו בזהירות ובסבלנות ולמנוע התחממות יתר שתמיס את האטמים הפנימיים).

על הדרך ניתן לחזק גם את התושבות של מוטות הרדיוס התחתונים שנוטים להיקרע ולהתעקם תחת פגעי השטח הקשים.

בתמונה ניתן לראות קיט של חברת Off Road Evolution.

להלן מוצר מוגמר עם כל החיזוקים הנ"ל

ברכב שלי בוצעה לאחרונה עבודה שכוללת את כל החיזוקים הנ"ל.

צביקה

תמונות: ProjectJK