לאחר הגבהת JK או TJ משתנים רבים ממאפייניו. כולנו "חווים" זאת לאחר הגבהה שאנו מבצעים – הרכב מושך, מתגלגל, פחות יציב, פחות נעים, פחות נוח וכולי. אמנם אנו מאוד נהנים מהמראה הקרבי החדש, במיוחד עם נעלנו עליו גם צמיגים גדולים יותר, אך החיוך יורד מפנינו ברגע שאנו לוחצים על דוושת הגז – זה כבר לא הג'יפ שקנינו!

אחת הבעיות המרכזיות לאחר הגבהת JK או TJ הנה שינויים במערכת ההיגוי של הרכב. ההגה הופך לפחות נעים ומשדר פחות את הכביש. הרכב משייט, תוהה ומאבד את הקשר עם הכביש. הוא הופך לרגיש יותר לתחלואי הדרך, יש בו רעידות, דפיקות והשד יודע מה.

מרכוז הסרנים לאחר ההגבהה וכיוון נכון של זווית הקסטר (זווית קדם אופן) יפתרו בדרך כלל את בעיית אובדן הקשר עם הכביש והשיוט המאפיינים ג'יפים מוגבהים.

תופעה נוספת שמתרחשת הנה טלטול ההגה והסרן הקדמי בכל פעם שאנו פוגעים במהירות במפגע בכביש, נכנסים לבור בגלגל אחד או כשאנו עולים על פסי האטה. תופעה זו מכונה Bump Steer. Bump Steer הנה מהתופעות המוכרות ביותר בעולם הג'יפים והיא מאפיינת רבים מהם לאחר שעברו הגבהות ושינויים. משמעה סבסוב הגלגלים ללא דרישה מגלגל ההגה דהיינו, הגלגלים מסתובבים אך לא כתוצאה מסיבוב ההגה על-ידי הנהג.

התופעה הנ"ל מתרחשת כתוצאה משינוי הזווית בין מוט ההגה (Drag Link – המוט שמחובר לזרוע פיטמן שמעביר את תנועת ההגה למפרק ההיגוי – Knuckle) לבין מוט פנהרד (Track Bar – המוט שמחובר מהשלדה לסרן בצורה רוחבית וממרכז אותו מתחת לשלדה).

הרכב מגיע מהמפעל כאשר הזווית בין שני מוטות אלה זהה כמעט לחלוטין ולכן תופעת ה-  Bump Steer כמעט ואינה קיימת. שני המוטות גם מקבילים פחות או יותר לקרקע כדי להפחית את העומס על מכלולי ההיגוי וכדי להשיג את תחושת ההגה והפידבק הטובים ביותר. כל אחד יכול לבדוק זאת במבט מלפנים (ברכב חדש שטרם הוגבה) – ניתן לראות כי שני המוטות מקבילים פחות או יותר האחד לשני וגם די מקבילים לקרקע.

לאחר הגבהה מתונה של הרכב הזווית של שני מוטות אלה משתנה אך היא משתנה באותו היחס ולכן שני המוטות נשארים מקבילים האחד לשני ולא מופיעה בעיית Bump Steer או שמופיעה בצורה זניחה. אולם, ככל שההגבהה משמעותית יותר גם הזווית בין שני מוטות אלה משתנה יותר ותופעת ה- Bump Steer מתגברת והופכת למשמעותית יותר עד כדי פגיעה ממשית בהתנהגות הרכב. אין מה לעשות, זאת הפיזיקה של הרכב. הזווית של מוטות אלה תוכננה מלכתחילה לרכב ללא הגבהה וההגבהה שנעשתה שינתה אותה.

כדי לתקן בעיית Bump Steer צריך קודם לאבחנה. צריך לזהות שזו אכן הבעיה וכי לא מדובר בבעיה אחרת. ניתן לזהות זאת בקלות בנסיעה על גבי פסי האטה – בכל פעם שנפגע בפסי האטה ההגה והסרן הקדמי יטלטלו מצד לצד והתחושה תהיה מאוד לא נעימה.

הפתרון לבעיה זו פשוט יחסית – שחזור הזווית של שני מוטות אלה באופן שיקבילו האחד לשני ככל שרק ניתן. על הדרך ננסה לתקן את הזווית הנ"ל באופן ששני מוטות אלה יקבילו לקרקע ככל שרק ניתן כדי לשחזר את תחושת ההגה המקורית ואת הפידבק המתקבל ממנו וכן כדי להפחית את העומס על מכלולי ההיגוי.

איך עושים זאת?

1.    זרוע פיטמן מונמכת + תושבת הנמכה למוט פנהרד. כמובן שצריך לדעת באיזה אורך להשתמש כי הרי רוצים ששני המוטות יקבילו האחד לשני ולכן מומלץ לקנות קיט מושלם. אולם פתרון זה אינו מושלם מכיוון שהוא יוצר לחץ על תיבת ההגה בגלל הזרוע המוארכת וכן מכיוון שהוא מרחיק את מרכז הגלגול של הרכב ממרכז הכובד שלו והתוצאה הנה נטיית יתר לגלגול.
2.    קיט High Steer – קיט זה מעביר את מוט ההגה מהחלק התחתון של מפרק ההיגוי לחלק העליון שלו (Drag Link flip over the knuckle). בנוסף קיימת תושבת חדשה שיושבת על הסרן שמעלה את נקודת החיבור של מוט הפנהרד בהתאמה. ברור שיש לקנות קיט זה בשלמותו כי התושבת שעל הסרן חייבת להיות מותאמת לגובה שבו מוט ההגה עלה מהחלק התחתון של מפרק ההיגוי לחלק העליון.
היתרונות של קיט High Steer הם כדלקמן:
2.1.    תיקון הזווית בין שני המוטות למצב מקביל יותר והבאתם למצב מקביל יותר לקרקע.
2.2.    קרוב מרכז הגלגול של הרכב למרכז הכובד שלו דבר שמפחית את הנטייה לגלגול.
2.3.    הרחקת מוטות אלה מהקרקע ולכן הם נשמרים טוב יותר מפגעי השטח.

קיט High Steer של חברת Poly Performance ל- JK:

קיט High Steer של חברת AEVל- JK:

קיט High Steer על דגם TJ:

בשום אופן אין לעשות שימוש רק בחלק מהרכיבים שהוזכרו לעיל באופן שישנו את הזווית בין שני מוטות אלה (כגון שימוש בזרוע פיטמן מונמכת בלבד או בתושבת מונמכת למוט פנהרד בלבד וכיוצ"ב). הדבר יביא לבעיית היגוי חמורה ביותר והרכב יתנהג בצורה לקויה לחלוטין עד כדי סכנה של איבוד שליטה.

הנה דוגמא איך אסור לעשות זאת – תושבת חדשה על הסרן למוט פנהרד אך מוט ההגה נותר במקומו המקורי ולא הועלה מעל למפרק ההיגוי. שימו לב כי שני המוטות אינם מקבילים האחד לשני. מי שעשה זאת ניסה לחסוך כסף ובחר בפתרון פשוט למרכוז הסרן הקדמי על-ידי התושבת הנ"ל. הוא אמנם מרכז את הסרן אך יצר בעיה קשה הרבה יותר!

קטסטרופה:

התיקון:

תמונות: FOUR WHEELER, 4WHEEL DRIVE
צביקה