תכניתנו המקורית הייתה לקחת את הרוביקון למסע מדברי ולתת לו לנשום מאבק ארץ הקודש, אבל גשמי הזעף שסגרו את החורף הכתיבו מהפך גאוגרפי ומשכו אותנו צפונה אל השדות המוריקים, הסלעים החלקלקים ומעברי המים העמוקים. רכב המבחן הוא הרוביקון הלבן של חיים לייב, סטנדרטי ותקני כפי שהוא נמכר באולם התצוגה של היבואן. כדי להוסיף לטיולנו ניחוח קליפורניה צירפנו למבחן רוביקון נוסף, צנוע ומופנם כפי שרק עמית פריד מסוגל להעמיד; זועק בצבע תפוזינה, מתנשא מעל צמיגי שטח 34 אינץ' ומערכת מתלים Full Traction, ערכת הגבהה ובולמי זעזועים FOX… הכירו נא את עמית JK פריד, היושב ראש הנמרץ של מועדון Wrangler-Life. עמית חי ונושם את המותג Jeep, וסמכנו עליו שיביא לנו אקזמפלר משודרג ככל האפשר; רב-יכולות בשטח, אך חוקי ובטיחותי בכביש. לא קרב היה כאן אלא מפגש משפחתי בין שני אחים שפנו איש לדרכו: הלבן עובד בפרקליטות ושומר על נאמנות למקור, הכתום מגרגר סטרואידים ומזיע במכון הכושר.

 

 

גיור כהלכתו

 

האמת היא שלהבדיל ממנהגינו הביקורתיים, היינו שמחים להעניק ל"מכשירי תנועה" את מלוא הקרדיט על כך שלאחר אלפיים שנות גלות התחילו לייבא לארץ את ג'יפ החלומות שנכספנו אליו כל כך. אבל מתברר כי כמו שלטובי בנינו קוצצים את הכנפיים ואיברים אחרים בגיל שמונה ימים, כך נעשה גם לרוביקון המיובא לישראל על ידי "מכשירי תנועה". חדי העין שביניכם יכלו לזהות כי הרוביקון הלבן נראה קרבי פחות מאחיו הנמכרים בקליפורניה; יש הבדלים זניחים כמו פנסי איתות צדיים, אני מוכן אפילו להתעלם מהיות הפגוש המגיע לישראל גדול מהמקורי וחסר אוזני גרירה. אלו דרישות התקן האירופי, שעל פיו הרוביקונים מיובאים לישראל. יכולנו אולי לחיות עם הפנסים והפגוש, אבל קשה לנו לבלוע את הצמיגים; רוביקונים אמריקניים נועלים צמיגי שטח בקוטר 32 אינץ', ואילו הגרסאות האירופיות מגיעות לישראל עם צמיגים מעורבים בקוטר 31 אינץ'.

 

אינץ' אחד אינו קטסטרופלי, אבל זהו אינץ' חשוב – הצירוף של מידה קטנה יותר ופרופיל קרבי פחות יכול לעשות את השינוי בין "לעבור או לשבור" על מדרגת סלע תובענית. מלבד זה, מתברר כי גם המתלים המגיעים מאירופה שונים לחלוטין ונמוכים באינץ' מהמתלים המקוריים, וזה מביא אותנו לאבדן של מרווח גחון של 1.5 אינץ', וזה כבר מטריד למדי.

 

 

כך קורה שמי שהזמין באולם התצוגה את דגם העבירות רוביקון מוצא את עצמו עם "רוביספורט", פשרה הנמצאת אי-שם בין "רוביקון" מקורי ובין "ספורט" בסיסי. ברוביקון האירופי נשארו סרני דנה 44 חסונים, שתי נעילות דיפרנציאל נשלטות ומנגנון לניתוק המוט המייצב הקדמי. האם שינויים אלה מצדיקים את פער המחיר של שלושים אלף שקלים המפרידים בין רוביקון לבין רמת הגימור ספורט? יכול להיות, אבל בימים של ייבוא אישי כמעט פתוח, הפיתוי לרכוש רוביקון בייבוא אישי גדול עד מאוד, בעיקר בזכות תקנת הייבוא האחרונה, המאפשרת לייבא רוביקון סטנדרטי מארצות הברית, על פי התקינה האמריקנית. זה אומר שתהליך הייבוא נעשה פשוט מאי-פעם, ונראה שליבואן ג'יפ לישראל עתידה להיות בעיה אמיתית. מכיוון שעד היום היה כדאי לייבא ב"אישי" רק בגלל שיקולים כספיים, אבל המוצר היה דומה; במקרה של "רוביקון" מדובר על מוצר שונה מהותית, וג'יפאים רבים יחזרו למסלולי הייבוא האישי, תוך כדי ויתור מרצון על אחריות היבואן. בבירור עם היבואן נאמר לנו כי הם מודעים לבעייתיות במצב הנוכחי ומנסים לפתור אותו; אבל נכון לעכשיו הרוביקונים מגיעים במפרט אירופי, ולמרבה הפליאה, אם תנסו להרכיב צמיגים במידת 32 אינץ' "אמריקנית", זה יסיר את האחריות מעל הג'יפ שלכם. בעיה.

 

צלילה למים העמוקים

 

אבל מה לנו ולכל המספרים האלה בעודנו נוסעים צפונה? עבורי זהו מפגש ראשון עם מנוע הפנטסטאר ותיבת חמשת ההילוכים הכול-חדשים; איזה הבדל מדהים לעומת מערכת ההנעה של דגמי 2011. מנוע הפנטסטאר מתהדר בבלוק אלומיניום ובתזמון שסתומים משתנה, מתחת למכסה מצטופפים עכשיו לא פחות מ-285 כוחות סוס, עלייה דרמטית של יותר מארבעים אחוזים לעומת המנוע היוצא. לתיבה האוטומטית הצטרף הילוך חמישי ומבורך; יחס ההעברה בהילוך הראשון קצר מאשר קודם, וגם ריווח שאר ההילוכים התקצר. זה לא עושה את התיבה מודרנית ומתוחכמת, אבל היא כבר לא פרימיטיבית כמו היוצאת. בכביש הרוביקון הלבן מאיץ בנדיבות ובעָצמה, בשרני ודוחף כמו שאנחנו אוהבים. זה לא 8V בשרני של "פעם" אבל באמת, אסור להתלונן. המומנט המרבי עלה בעשרה אחוזים, התאוצה מאפס למאה ירדה מ-11.4 שניות ל-8.4, תצרוכת הדלק השתפרה בעשרה אחוזים בערך (אבל אל תצפו לזכות בתחרות הנהג החסכן).

 

 

 

 

בכביש אנו נהנים מתגובת הדוושה ומעצמת המנוע וכן מיכולת התיבה למצוא סל"ד נאות לכל מהירות. התיבה החדשה אינה מהמשובחות; תגובתה אטית יחסית, יחסי ההעברה אינם מושלמים, אבל אסור לשכוח כי רנגלר נחשב בארצות הברית סוס עבודה בסיסי. עבורנו זהו שיפור ענקי, ואנו מברכים עליו בשקיקה. רוביקון מיובא לישראל רק בגרסת חמש הדלתות הארוכה, ומהר מאוד גילינו שאפילו היא נוקשה במקצת בשבילי הבוץ והסלעים מסביב לעין השופט. אנו מורידים לחץ אוויר לכ-22 psi, והכול מסתדר לנו: הרוביקון מפסיק לקפצץ, שיבושי קרקע נספגים ברכות, איכות הייצור מרשימה לטובה. האלקטרוניקה עומדת לצדנו – בקרת יציבות לפנייה בוצית מהירה, בקרת משיכה לטיפול בהצלבת מתלים מזדמנת, הרוביקון הוא רכב טיולים מעולה גם בגרסה האירופית, שנהנינו להתלונן עליה.

אבל בשבילים כאלה אפשר לנוע גם עם "קומפאס", ואנחנו מחפשים את החומר הרציני. חריצי מים עמוקים מספקים לנו מגרש משחקים מלבב, אנחנו נועלים דיפרנציאלים ומנתקים מוט מייצב, באמצעות מתגים קטנים בלוח השעונים. חתול הכבישים הופך למכונת עבירות עם אחיזה מלאה וגמישות מתלים. איזה כיף. ניהול המנוע החדש מעניק לנהג שליטת דוושה מעולה במהירויות זחילה; כאשר מתקדמים במהירות שנמדדת במטרים לדקה רוצים מנוע רך וצייתני, לא כזה שיזניק את הכלי בפראות מסלע אחד לאחר. רוביקון 2012 נותן בדיוק את זה ומאפשר התקדמות נינוחה וצפויה בטכניקת נהיגה עם שתי הרגליים: ימין על הגז ושמאל על הבלם. זה מעניק שליטה מוחלטת על העברת הכוח. נפלא.

ביום רטוב וחלקלק זה לא אתגרנו את עצמנו במעברים הטכניים ביותר של חורשן, אבל המסקנות ברורות וחד-משמעיות. ג'יפ רוביקון אינו רק אייקון מוטורי אפנתי, הוא מכונת שטח מעולה המתאימה גם לנהיגת כביש מנהלית, מוצר ורסטילי המאפשר בנייה אישית של אין-סוף גרסאות: זה יכול להיות רכב פרוורים למשפחה המבוססת, פלטפורמת טיולים נפלאה לשועלי המדבר ומכונת שעשועים אדירת עבירות למי שרוצה להתמודד עם סלע קיומנו. אהבנו.

 

מדוממים מנוע

 

אם נוציא מהמשוואה ג'יפוני כביש מצויצים, נגלה כי ב-260 אלף שקלים רנגלר "ספורט" הוא רכב השטח הזול ביותר בישראל. רנגלר "רוביקון" עולה אצל היבואן 290 אלף שקלים, בדיוק כמו ניסן פאת'פיינדר ופחות מכל פאג'רו או לנד קרוזר, שלא לדבר על הכרכרות הבריטיות היקרות הרבה יותר. אבל הרוביקון אינו בר השוואה לכל אלה. מבחינת פינוק ומנהגי כביש הוא נחות מהם בכמה דרגות, ובכל נסיעת כביש הוא יזכיר את מקורותיו השטחיים – לעומת ג'יפים עירוניים מודרניים הרוביקון מחוספס, רועש, קופצני וגם בטיחותי פחות וצמא מאוד בתחנת הדלק. עבור לקוח המחפש רכב משפחתי עם קצת פוזה ויכולות כביש, זו אינה בחירה טבעית.

 

 

 

 

 

אפשר ליפול בקסמו של הרוביקון גם בלי להיות שועל ערבות; העיצוב הייחודי, הלוגו המיתולוגי, השימושיות הגבוהה, אלה בלבד יכולים לעשות אותו רכב פרוורים נחשק. אבל אנחנו מאוהבים בו בזכות מה שהוא, מכיוון שהוא לא שכח מהיכן הגיע, ממדבריות קליפורניה המאובקים. "אין כמו ג'יפ", אנחנו אומרים, ו"רוביקון" הוא רכב שטח אותנטי ורב-יכולות. עם משפחה או עם חברים צמאי עבירות, עם גג קשיח או ברזנט מתנופף אפשר להתקין בו אין-סוף אביזרי שיפור וגנדור, דלתות "חצי", פגושים, התקני נשיאה ומה לא. עם מנוע הפנטסטאר המצוין כבר אין יותר מה להתלבט – ג'יפ רוביקון הוא רכב השטח האמתי והנחשק ביותר בישראל. אבל לפני שאתם רצים להזמין אותו, בדקו היטב את הרכב המוצע על ידי היבואן (המנסה לשפר את המפרט המיובא) ואת החלופות בייבוא האישי. רבים יעדיפו לוותר על שלוש שנות האחריות כדי לקבל רוביקון כהלכתו, במחיר אטרקטיבי.

 

 

 

 

 

  Jeep רנגלר אנלימיטד, רוביקון
מנוע בנזין 6V
נפח (סמ"ק) 3600
הספק מרבי (כ"ס/סל"ד) 285
מומנט מרבי (קג"מ/סל"ד) 35/4000
תיבת הילוכים 5 אוטומטית
מתלים קדמיים סרן חי דנה-44 מחוזק, קפיצי סליל
מתלים אחוריים סרן חי דנה-44 מחוזק, קפיצי סליל
בלמים קד'/אח' דיסק מאוורר/דיסק
צמיגים 245/75R17
מידות א/ר/ג (ס"מ) 440.5 / 188 / 180
בסיס גלגלים (ס"מ) 294.5
משקל עצמי (ק"ג) 2150
הנעה 2X4, 4X4, הילוך כוח
עזרי עבירות ובטיחות 2 נעילות דיפרנציאל רוחביות, ניתוק מוט מייצב קדמי. בקרת יציבות, בקרת משיכה
תאוצה 0-100 קמ"ש (שניות, יצרן) 8.4
מהירות מרבית (יצרן) ???
צריכת דלק משולבת (ק"מ לליטר, יצרן) כ-7.5
ק"מ לליטר, מבחן 9.0 – 4.0
מחיר דגם 2011 287,900
אהבנו אותנטיות, יכולת שטח, סופסוף – מנוע וגיר ברמה גבוהה
לא אהבנו מפרט אירופי אותו מציע היבואן, תצרוכת דלק
סיכום זה הדבר האמיתי. אבל, התעקשו על המפרט האמריקני, אפילו אם זה במחיר של ייבוא אישי

כתב וצילם: רמי גלבוע