זמן רב חיכינו לג'יפ גרנד צ'ירוקי החדש מאז נחשף לראשונה לפני כשנה וחצי, וכעת סוף-סוף הצלחנו להניח עליו יד במבחן על אדמת ארץ הקודש.

באיזשהו שלב בעבודה ככתב רכב מגיע הרגע שמפסיקים להתרגש ממעשה המבחן של עוד ועוד מכוניות, בחלוף הזמן בחינת הקאיין החדש או ירידה לדרום על סיפון ריינג' רובר נעשות דבר שבשגרה, אבל אני מודה שהפעם התרגשתי, אפילו הדרתי שינה מעיניי ערב המבחן. הסיבה להתרגשות הרבה היא שהצלחנו לשים יד על ג'יפ גרנד צ'ירוקי החדש והראשון שנחת בארצנו, אחד מרכבי השטח המעניינים והחשובים ביותר שיגיעו בשנה הקרובה ארצה, והרכב היחיד שגרם לסוללה בנייד שלי להיגמר בגלל כמות האנשים שהתקשרו לשאול איך היה. אז הנה בשביל כולם, המבחן הראשון והבלעדי.

מורשת קרב

אי-אפשר לכתוב על אייקון כמו הגרנד צ'ירוקי בלי לספר מעט על ההיסטוריה של הדגם. אמנם אין מדובר במסורת ארוכת שנים, הדגם הראשון יצא לאוויר העולם ב-1993 כגרסה מפוארת לצ'ירוקי הרגיל (שהוצג בתחילת שנות השמונים) וכתשובה אמריקנית לפופולריות הגוברת של ריינג' רובר. לשני הדורות הראשונים היו סרנים חיים, השלישי (2005) קיבל מתלה נפרד קדמי, ובזה הנוכחי גם המתלה האחורי נפרד. בדגם החדש החליטה ג'יפ, שוב בעקבות לנד-רובר, לשמור על יכולת שטח באמצעות אלקטרוניקה ולא באמצעות ברזלים. הדבר אמור לשפר רבות את איכות החיים היום-יומית על האספלט. לצורך כך יש בגרנד מערכת בקרת שליטה (Selec-Terrain) המאפשרת בחירה בין חמישה מצבים שונים: אוטומטי, שלג, ספורט, חול או בוץ וסלעים המשנים את ניהול המנוע, תיבת ההילוכים, העברת הכוח בין הצירים ובקרת המשיכה או היציבות כך שיתאימו אופטימלית לתוואי הדרך הנבחר.

הפלטפורמה של הגרנד היא זיכרון אחרון לשותפות עם מרצדס ומתבססת על זו של ה-ML. הדבר הביא לגדילה בכל הממדים פרט לגובה, החשוב בהם: צמיחה של 13.4 ס"מ בבסיס הגלגלים, שהוא 291.5 ס"מ (ארוך מדיסקו4 ומטוארג). יחידת הכוח כאן גם חדשה ומודרנית, V6 בנזין בנפח 3.6 ליטר עם תזמון שסתומים משתנה המספק 290 כוחות סוס ו-36 קג"מ מומנט, תשעים אחוזים ממנו זמינים בכל הטווח שבין 1,600 ל-6,400 סל"ד. מי שמתעקש על מסורת אמריקנית הגורסת כי שמונה פיסטונים בלבד ראויים להתאכסן בחזית, יוכל עם יציאת מודל 2011 להגדיל בעוד כמה דולרים למנוע HEMI בנפח 5.7 ליטרים, ומי שמעדיף לחסוך יוכל לרכוש את גרסת הדיזל שתראה אור בקרוב. כוח המנוע עובר לכל ארבעת הגלגלים דרך תיבת הילוכים אוטומטית בת חמישה יחסים כמו בדגם הקודם.

העיצוב החיצוני שומר על זהות המותג, גריל גדול, יחידות תאורה קטנות יחסית ומכסה מנוע גבוה יוצרים הופעה אגרסיבית למדי, כזו שמסייעת רבות לפינוי מהיר של מתנחלי הנתיב השמאלי. האחוריים מוצלחים קצת פחות מהדגם הקודם, עם פנסים שמזכירים את אלו שבדודג' ג'רני – לא רכב שמשמש השראה כלשהי… למרות זאת, ובצבע אדום מרהיב, הגרנד מושך המון תשומת לב גם כשהוא נמצא בחברה הכוללת X5, ריינג' ספורט וקאיין חדש.

תא הנוסעים שונה מן הקצה אל הקצה: תנוחת הנהיגה גבוהה ושולטת יותר בזכות קו חלונות נמוך מבעבר, והראות החוצה מצוינת ונפגעת רק בידי קורה A רחבה מדי. איכות החומרים, שילוב הצבעים והנדסת האנוש קפצו מדרגה, וכעת ההרגשה היא כמו פרימיום אירופי, להבדיל מן הפלסטיק שהורגלנו לראות אצל האמריקנים. גם איכות ההרכבה שופרה רבות, ואף שתא הנוסעים כבר גמע עשרת אלפים קילומטרים ולא חסכנו ממנו נסיעה בדרכים משובשות, לא נשמעו בו שום קרקושים. המושבים נוחים וגם תומכים לא רע, ותא הנוסעים מרווח מלפנים וגם מאחור, אפילו לאיתמר צלם המערכת גדול המידות. נהגים בכל קנה מידה ישיגו תנוחת נהיגה נוחה בקלות בזכות טווח תנועה גדול של המושב וההגה, והפעם החליטו האמריקנים לחסוך מאתנו את הפטנט המטופש של כיוון דוושות חשמלי.

מבחינת האבזור רשימת התוספות אין-סופית. ברכב המסוים ברמת הגימור "לרדו" יש מושבים עור – הקדמיים חשמליים ומחוממים, בקרת שיוט, מערכת שמע איכותית עם מסך מגע ושליטה מההגה, בלוטות' מקורי, מצלמת רוורס, חיישני תאורה, גג שמש פנורמי ועוד כמה דברים שבוודאי שכחנו.

כוננות

עם כל המסורת והדיבורים הרבים על שטח, את מרבית הגרנדים בארץ תוכלו למצוא בשכונותיה הצפוניות של תל אביב והסביבה, מטפסים על המדרכה במרכז שוסטר – הכי רחוק שאפשר מהמדרגה של מעלה יאיר. בהתאם לכך אנחנו פותחים את המבחן בדיוק שם, והגרנד נינוח למדי, מתלי הפלדה (קיימת גם אפשרות לקפיצי אוויר מתכווננים) מצליחים לסנן את מרבית השיבושים מהישבן, רדיוס הסיבוב מצוין מסייע בהשתחלות בכיכרות הרבים, ורק קורה A ההיא מפריעה וגורמת לי לרכון לפנים בכל פנייה שמאלה כדי לוודא שאני לא "אוסף" משהו על הפגוש הקדמי. המנוע שקט וחרישי, ובעיקר בעל עקומת כוח חלקה, והדבר מביא להתנהלות עירונית נעימה ונטולת טלטלות.

מחוץ לעיר הגרנד מצליח להיות בן לוויה נאמן לתפירת מרחקים. יחידת הכוח חלקה, ורעשי דרך ורוח ממעטים לחדור לתא הנוסעים. ההרגשה היא שאנחנו משייטים במהירות החוקית לכביש מהיר, עד שמנחם, הבעלים של הגרנד המככב כאן, דואג להזכיר לי ששעון המהירות הוא במיילים, לא בקמ"ש…

בכביש המפותל הגרנד ממשיך להפתיע, המרכב שהוקשח ב-146 אחוזים לעומת קודמו, והמתלים הנפרדים בכל הפינות משטחים את זוויות הגלגול ותורמים לאחיזת כביש גבוהה, למרות צמיגים דו-שימושיים. המנוע החדש בעל בלוק וראש מאלומיניום קל מהקודם וגם ממוקם מאחורי קו הגלגלים הקדמי, ובעקבות כך חלוקת המשקל מאוזנת (53/47 אחורי או קדמי) ויכולת הכניסה לפנייה (turn in) טובה למדי. זהו ה-Jeep הראשון שמרגישים כי ההגה ממש מחובר לגלגלים. אמנם הוא אינו מעביר יותר מדי מידע, אבל הוא מדויק ובעל משקל נכון. שילוב למצב ספורט בבקרת השליטה מחדד את תגובת המנוע, הגיר מושך כל הילוך עמוק לתוך הקו האדום ומוריד הילוכים בעת בלימה, מערכת בקרת היציבות "עוצמת עין", ותיבת ההעברה נותנת עדיפות לציר האחורי (80/20), ועושה את יכולת הפנייה חדה עוד יותר. כל זה אומר שאם נחה עליך המוזה, עכשיו באמת אפשר להשאיר את גריל שבעת החריצים המפורסם עמוק וגדול בתוך המראה של הב.מ.וו סדרה 5 שלפניך, ואין מחמאה גדולה מזו.

קדימה הסתער

אנחנו מברכים על השיפור של הגרנד בכביש, אך אם זה על חשבון יכולת השטח, תהיה זו פגיעה קשה בכבוד המשפחה (ואתם יודעים איך אנחנו נוהגים לטפל בעיות כאלה…). בג'יפ מרגיעים את חובבי השטח וגאים מאוד במערכות האלקטרוניות השונות של הגרנד המסייעות בנהיגת שטח ובאפשרויות ההנעה השונות. באתר האינטרנט של החברה אפשר לקרוא על כל מערכת בפירוט רב, על גרסת ההנעה האחורית לעומת זאת כתוב משפט אחד בלבד: דגם זה מיועד למי שרוצה ג'יפ ולא נוסע בשטח. אהבנו.

כל אלו על הנייר, איך הגרנד עומד במבחן המציאות על אדמה ישראלית?

על השבילים סביב בן שמן נוחות הנסיעה טובה מאוד, בוודאי כשזוכרים שאין כאן את מתלי האוויר האופציונליים, וצריך בור באמת מרושע כדי להעביר זעזוע לתא הנוסעים. למרות הנוחות, המתלים אינם רופסים כמו שהורגלנו במכוניות אמריקניות, ואם אתם נטולי האישה והילדים וחפצה נפשכם בנהיגה מהירה, הגרנד יכול וגם נהנה לבצע. מצב ספורט יספק לכם את מרב ההנאה, ואף שבקרת היציבות אינה מתנתקת לחלוטין, היא מאפשרת מספיק חופש פעולה למשחקי שביל.

גם בדיונה הג'יפ מפגין ביצועים נאים, אמנם זהו המקום היחיד שהיינו מעדיפים בו את מנוע ה-HEMI הגדול, אבל גם כך הגרנד מענג מאוד במשחקי חול. שילוב למצב חול או בוץ מחליש את התערבות בקרת היציבות, מעביר יותר כוח לציר האחורי ומסייע לבטל את תת-ההיגוי הנגרם בנהיגת חולות, ומלבד זה, פשוט תענוג לפצוח אתו בהחלקות ארוכות בשיפועים החוליים כאילו היה באגי קליל.

מה בשטח טכני אמתי? לגרנד יש הילוך כוח, מצב סלעים בבקרת השליטה ופלטות מיגון מקוריות למנוע, לגיר, לתיבת העברה ולמכל הדלק, אבל פגושי הפלסטיק והחצאיות נמצאים בסמיכות קרובה מדי לקרקע, מחייבים אותנו לזהירות מרבית ולמכוון חיצוני גם במעבר לא קשה במיוחד.

חשוב לציין שמתלי האוויר האופציונליים צפויים לשפר מאוד נקודה זו היות שהם מאפשרים הגבהה של המרכב בחמישה ס"מ למרווח גחון מרשים של 27 ס"מ לעומת 21.8 כאן. הגרנד החדש מנופף את גלגליו באוויר מוקדם מקודמו (תוצאה של שלל השינויים לטובת היכולת בכביש), אבל ידוע שאפשר לחפות על כך באמצעות בקרת משיכה יעילה, אך לזו לוקח יותר מדי זמן להיכנס לפעולה, וזה יוצר נדנודים מיותרים ומקשה את ההתקדמות. ציפינו לקצת יותר. יש לציין שלגרסה הנבחנת מערכת ההנעה הפשוטה יחסית Quadra-Trac II, מערכת ה-Quadra-Drive II הנמצאת בפסגת ההיצע ומכילה גם דיפרנציאלים רוחביים מוגבלי החלקה אלקטרוניים צפויה לעשות כאן עבודה טובה הרבה יותר. בקיצור, אם אתם מתכוונים לטייל בשטח סמנו וי על Quadra-Drive II ועל מתלי אוויר (Quadra-Lift) ברשימת התוספות (ותזמינו אותנו אחר כך לחוות דעה מוצקה…).

בדרך למטה בדקנו את בקרת הירידה במורד, וזו אולי המערכת הטובה ביותר שנתקלנו בה, לצד זו של לנד רובר, שממש שומרת על מהירות זחילה ואינה מחייבת שימוש בדוושת הבלם.

השבט אמר את דברו

אומרים שחוויות קשות רק מחשלות את האדם, ואין ספק שגם ג'יפ יצאה מהשבר הגדול בתולדותיה, שהעמיד אותה בסכנת קיום, מחוזקת למדי. הגרנד החדש טוב מקודמו כמעט בכול – הוא נראה מצוין, תא הנוסעים שלו מרווח ואיכותי, התנהגות הכביש ונוחות הנסיעה טובות מאוד, וכל זה בלי לוותר יותר מדי בתחום יכולת השטח (וכנראה בלי לוותר בכלל אם סימנתם וי איפה שהמלצנו).

בסיום יום המבחן אפשר לומר שג'יפ יכולה לשוב ולהביט בלבן של העיניים לטובי המתחרים מאירופה ולזכותם עומד תג מחיר אטרקטיבי, סביב 300 אלף שקלים ביבוא אישי, הרבה פחות מהמתחרים. היבואן, מכשירי תנועה, צפוי להתחיל ביבוא סדיר בחודש ינואר. עדיין המחירים (ורמות האבזור) המדויקים אינם ידועים; הם צפויים לנוע גם בסביבות 300 אלף שקלים. בשורה התחתונה, אנחנו אהבנו תמיד את ג'יפ, ועם הגרנד החדש אין ספק שהרבה יותר אנשים יתאהבו.

בוקסה: תודה ענקית לחני ומנחם חיון שהסכימו לתת לנו להתרשם מהגרנד החדש שלהם בסבלנות ראויה לציון. תודה גדולה שלוחה גם לאסף ארצי מחברת SUN-CARS ליבוא אישי (057-7443434).

מאת: ניר בן זקן
צילום: איתמר רותם

לתגובות לחצו כאן