ביטוח ג'יפים הוא עניין יקר. מצד אחד מדובר בפוליסת ביטוח רכב לכל דבר – ביטוח חובה וביטוח מקיף.

קיימת חובה לרכוש פוליסת ביטוח חובה לג'יפ ולשאת תעודת ביטוח בתוקף בשעת הנהיגה.

ביטוח חובה מכסה מפני מקרי נזק גופני בשעת תאונה. סוג נוסף של ביטוח מקובל הוא ביטוח מקיף לג'יפ, פוליסת ביטוח זו מעניקה כיסוי כספי למקרים בהם נגרם נזק לג'יפ לא רק בשעת תאונה אלא גם כתוצאה מגניבה או פריצה, נזקי טבע כגון סערה, שטפון או אש ונזקים מתאונות עצמיות.

ביטוח מקיף לג'יפ הוא ביטוח יקר במיוחד מסיבות שונות: מצד אחד, ריבוי טיולי שטח חושף את הג'יפ לתנאי דרך קשים בהם הוא עלול להפגע, ומספר התביעות על נזקים שנגרמו בזמן טיולי שטח הוא רב, מצד שני, הג'יפים, כרכבי יוקרה, אטרקטיביים במיוחד לגנבים שמרבים לסמן אותם כמטרה מועדפת לגניבה.

שני גורמי סיכון אלו, ריבוי הנזקים וריבוי הגניבות, הופכים את ביטוח הגיפ לעניין מסובך, וחברות ביטוח רבות מערימות קשיים ומעלות את מחירי הביטוח לג'יפים.

טיפים לחסכון בביטוח הג'יפ

כאשר מעוניינים לחסוך בהוצאות הביטוח לג'יפ יש להקפיד על מספר כללים. הכלל הראשון הוא השוואת מחירי ביטוח בין חברות שונות. על פי רב, השוואת מחירי הביטוח נעשית באמצעות שיחת טלפון. מאחר ומרבית השיחות מוקלטות, חשוב להקפיד להמנע מהתחייבות לרכישת ביטוח בזמן בירור המחיר. חברות ביטוח רכב רבות מציעות מסלולים אטרקטיביים למבוטחים מסוגים שונים: נהגים ותיקים, נהגים מבוגרים, נשים, נהגים בעלי אישור היעדר תביעות ונהגים שאינם נוהגים בשבתות וחגים. במידה וקיימים פרמטרים שונים שעשויים להוזיל את עלויות הביטוח, חשוב להקפיד ולציין אותם בעת בירור מחיר הביטוח.

נקודה נוספת נוגעת לרכישת רכב מיד שנייה. בזמן רכישת רכב מבוטח, על חברת הביטוח לתת את הסכמתה לשינוי המבוטח. לפעמים, מחיר הביטוח עשוי להשתנות בעקבות שינוי הבעלות, למשל עקב שינוי בפרמטרים כגיל או תביעות ביטוח קודמות,  ועל הרוכש לשלם את ההפרש כדי להבטיח המשך כיסוי ביטוחי לג'יפ. מצד שני, גם אם קיימת דרישה לשלם תוספת למחיר הביטוח, ונמצאה חברת ביטוח בעלת תנאי ביטוח אטרקטיביים יותר עבור הג'יפ, לפני המעבר לחברת הביטוח השנייה יש לבדוק מהן עלויות המעבר. על פי פוליסת הביטוח התיקנית הקבועה בחוק, זכאית חברת הביטוח לגבות אחוז מסוים מדמי הביטוח השנתיים, לחייב בהודעה מוקדמת מראש של שלושה שבועות ואף לחייב מספר חודשי ביטוח מינימאליים. ברב חברות הביטוח הישיר, הקנסות המקסימאליים המותרים לגבייה נגבים, קנסות שניתן למנוע בעבודה מול סוכן ביטוח העובד מול מספר חברות ביטוח שונות.

דרך נוספת לחסוך בעלויות הביטוח היא להצטרף לפוליסת ביטוח קולקטיבית מטעם מקום העבודה. במקרה זה חשוב לבדוק היטב את תנאי הפוליסה המוצעת, כיוון ולעתים מחירי הפוליסה הזולים מתבטאים בדמי השתתפות עצמית גבוהים במיוחד או בתנאים והגבלות שרצוי להמנע מהם כגון התחייבות לתקן את הג'יפ במוסך הסדר, הוצאת עלויות בדיקת השמאי מהכיסוי הניתן, דרישה להתקנת אמצעי מיגון נוספים או הורדת גובה הכיסוי לתביעות מצד שלישי.

אמצעי מיגון לג'יפ

אמצעי המיגון לג'יפ נחלקים לכמה סוגים:

אמצעי הרתעה – אמצעי הרתעה נועדו על מנת להוריד את המוטיווציה של הגנבים לגנוב את הג'יפ, ולהקשות על גניבתו.

אמצעי התראה – אמצעי התראה נועד למשוך את תשומת לב העוברים והשבים במקרה ניסיון פריצה לרכב על ידי השמעת קול אזעקה.

אמצעי איתור – אמצעי איתור נועדו לאיתור הג'יפ לאחר גניבתו ולהקשות על מכירת הג'יפ וחלקיו לאחר גניבה.

אמצעי הרתעה כוללים אימובילייזר, לרוב מקורי, קודן ואמצעים נוספים. אימובילייזר מנתק את המנוע במידה ונעשה ניסיון להתניע את הג'יפ שלא באמצעות מפתח מקורי. קודן הוא תוסף המחייב הקשת קוד לפני הנעה, והוא לרב מותקן בארץ. קודן מקשה על הגנב גם במקרים בהם מפתח הג'יפ נגנב. אמצעי הרתעה נוספים כוללים פירסום אמצעי המיגון המותקנים ברכב על ידי מדבקה המרתיעים גנבים פוטנציאלים, או מוט נעילה להגה.

אמצעי התראה, או אזעקות, נועדו למשוך את תשומת לב העוברים והשבים בזמן ניסיון הגניבה. אזעקות פועלות על עקרונות שונים: מגע במרכב, זיהוי נפח פנימי ועוד. רצוי לבחור אזעקה שאינה מופעלת על ידי כל מגע חיצוני קל בג'יפ.

אמצעי איתור כוללים שני אמצעים עיקריים: איתורן הפועל על עקרון ה- GPS ומסמן למוקד בכל רגע נתון את מיקומו של הג'יפ. עם קבלת הודעה על גניבת הג'יפ, ניתן לאתרו באמצעות מכשיר האיתור המותקן בו. גם זיהוי דפוסי נהיגה בלתי רגילים יכולים להיות מזוהים על ידי המוקד שיברר האם הנהג ברכב הינו נהג מורשה. אמצעי איתור שני כולל סימון שקשה להסירו על חלקי הרכב. מטרת הסימון היא להפוך את מכירת הרכב לחלפים קשה במיוחד כיוון שהחלפים מסומנים.

לתגובות לחצו כאן

יהודה