כל הזמן אנו מדברים על ה- JK המדהים ושכחנו שיש לו אח/אבא לא רע בכלל, ה- TJ.
ה- TJ היה מהפיכה של ממש בכל הקשור למערכות מתלים.

בדגם זה נטשה קרייזלר את קפיצי העלים שאפיינו דורות קודמים וכללה לראשונה קפיצים ספירליים מקדימה ומאחורה על גבי שני סרנים חיים. עיצוב חדש זה אפשר נוחות נסיעה גבוהה יותר ויכולת כיוון והתאמה פשוטה וקלה הרבה יותר. ב- TJ נעשו גם שינויים פנימיים רבים בכל הקשור לסביבת הנהג, העיצוב ונעשה שימוש במערכות בטיחות חדשות כמקובל בענף. דגם זה אהוב ביותר בקרב קהילת הג'יפאים ואף הוא זוכה לשוק משני אדיר שמספק עבורו כל דבר שרק ניתן לחלום עליו – ראה/י את הכתבה להלן.

הפרויקט המדהים שיתואר בכתבה זו נעשה על-גבי TJ אנלימיטד המוארך (LJ), חדש לחלוטין, מודל 2005, עם 250 מיילים בלבד!

חלק ראשון – מערכת מתלים

מכיוון שהרכב אמור לנעול צמיגי 37" אכזריים, נדרשה הגבהה של 5.5" (יש אפשרות גם ל- 7.5"). אולם, לדגם TJ מוטות רדיוס מקוריים קצרים מאוד ולאחר הגבהה משמעותית שנדרשת למידת צמיגים שכזו נפגעת עד מאוד איכות הנסיעה בו.

כדי לפתור בעיה זו, הורכבה על הרכב מערכת מתלים מסוג Long-arm של רוביקון אקספרס. מערכת זו מגדילה עד מאוד את מהלך המתלים ואת גמישות הרכב ומשפרת עד מאוד את איכות הנסיעה בו. החיסרון במערכת זו בא לידי ביטוי בעלות יקרה ובהרכבה ארוכה ומסובכת.

התקנת מערכת שכזו דורשת שינויים רבים. בין היתר יש להסיר מהשלדה את נקודות העיגון של מוטות הרדיוס המקוריים ולהתקין במקומן פלטת מתכת עבה שתקלוט את מוטות הרדיוס החדשים שארוכים במידה משמעותית מהמקוריים. הפלטה החדשה היא הבסיס למערכת המתלים מסוג Long-arm בדגם זה, היא מורכבת משלושה חלקים ומחייבת גם שינויים בשלדה.

ארבע מוטות הרדיוס הקדמיים הוחלפו בשני מוטות רדיוס ארוכים שניתן לכוון בהם את זווית הפיניון ואת זווית הקסטר של הסרן הקדמי לצורך פעולה תקינה של מערכות ההיגוי וההנעה של הרכב.

רוביקון אקספרס מספקת גם צינורות ברקס ארוכים יותר ומוטות מתנתקים ארוכים יותר למוט המייצב. כמו-כן הותקן בולם הגה משופר.

מוטות הרדיוס האחוריים ארוכים ביותר (40") והם מספקים מהלך מתלה אדיר. בחלק האחורי קיימים 4 מוטות רדיוס ולא שניים כמו בחלק הקדמי כאשר ניתן לכוון בהם את זווית הפיניון של הסרן האחורי כדי למנוע ויברציות ושחיקה מהירה של גל ההינע האחורי. מוט הפנהרד האחורי הוחלף גם כן כדי למרכז את הסרן מתחת לשלדה.

בתמונה זו ניתן לראות את כל המערכת על-גבי הסרן האחורי. ניתן לראות שהסרן האחורי הנו מסוג High Pinion – ראה/י בהמשך.

חלק שני – פגושים וכננת

הרעיון היה להשתמש בפגושים קלים יחסית, נקיים ובעלי מראה קלאסי. לצורך כך השתמשו בפגושי צינורות שלדעת רבים הם המתאימים ביותר לרנגלר.
הפגוש הקדמי של Safari Gard עם הכנה לכננת. ההתאמה וההתקנה מעולים.

הכננת שלWarn  דגם XP9.5 מהירה, בעלת כושר הרמה של 9,500 ליברות.

הפגוש האחורי אף הוא של Safari Gard והוא עשוי מפלדת כרומולי 4130. על הפגוש האגרסיבי מותקן מנשא לגלגל רזרבי שמתאים למידה עד 37". היתרון של מנשא זה שהוא נוח מאוד לשימוש ומכיוון שהוא מתחבר לפגוש ולא לדלת הוא מפחית מאוד את העומס על הדלת האחורית ומונע ממנה נזקים. על הפגוש האחורי ניתן לקבע מתקן היי-ליפט.

חלק שלישי – מגנים

מגנים לרכב חשובים לא רק לשמירה עליו אלא כדי לאפשר החלקה טובה יותר מעל ומעבר למכשולי הדרך השונים, במיוחד על גבי סלעים.
המגנים לפינות האחוריות של Poison Spyder עשויים ממתכת חזקה בעובי 3 מ"מ ומצופים בחומר איכותי בצבע אפור. ההרכבה פשוטה ביותר וניתן לעשותה גם בבית עם כלי עבודה בסיסיים.

מגני הסף אף הם של Poison Spyder והם חזקים ביותר. הם מחוברים לשלדה באמצעות שתי תושבות בתצורת 45 מעלות. במגנים יש חורים לניקוז מים ובוץ מה שהופך אותם לקלים יותר.

החלק הקשה ביותר היה החלפת הכנפיים לתצורה של Tube Fenders (כנפיים ממתכת עם מסגרת עשויה צינור ממתכת) וגם הם של Poison Spyder. ההתקנה קשה ומסובכת ומחייבת חיתוך המרכב במקומות המיועדים לכך.

כדי לשפר את המראה של הכנפיים הם נצבעו בצבע הרכב – צהוב.

ההתקנה חייבה להסיר את נורות האיתות המקוריות של הרכב ולכן נעשה שימוש בנורות אובאליות קטנות של אופנוע שנשתלו בגריל הקדמי.

חלק רביעי – סרנים

רבים מאיתנו לא חושבים לשדרג את הסרנים אלא רק לאחר שהם מתפרקים לנו בשטח ותוקעים אותנו עמוק לתוך החשיכה ואף מעבר לכך. הסרנים המקוריים של ה- TJ הנם דנה 44 מאחורה ודנה 30 מקדימה. בעוד שסרנים אלה טובים מאוד לרכב במצבו המקורי ולמידת הצמיגים המקורית הם אינם מתאימים לצמיגים האדירים של הרכב המשופר בקוטר 37".

המחשבה המקורית היתה לחזק את שני הסרנים ולהביאם למצב בו יוכלו להתמודד היטב עם צמיגים אלה, עם ההגבהה ועם תוספת המשקל. אולם שיקולים של עלויות החיזוק והסיכונים הכרוכים בכך גרמו לכך שהוחלט בסופו של דבר להחליף את שני הסרנים.
ברכב הותקנו שני סרנים של Dynatrac מדגםPro Rock 60  מסוג High Pinion עם ציריות אדירות בעלות 40 חריצים (Splines). הצלבים הקדמיים של CTM והם נחשבים לחזקים ביותר בשוק. מעגל החלוקה של הסרנים החדשים הנו 5.55X.

התמונה הבאה ממחישה את עובי הציריות. מימין לשמאל: דנה 44 מקורי, דנה 60 עם 35 חריצים, דנה 60 עם 40 חריצים. הצירייה השמאלית ביותר הנה פרויקט ניסיוני של חברת Dynatrac.

החלפת סרנים בג'יפ זה סיוט אמיתי אך סרנים אלה הגיעו מורכבים לחלוטין וכללו את כל התושבות שמתאימות לקיט Long-Arm של רוביקון אקספרס כך שההתקנה היתה קלה וחלקה. בסרנים הורכבו נעילות שלDetroit Locker  ויחסי ההעברה שונו ל- 5.38. יחסי העברה אלה הם הקצרים ביותר שניתן להשיג לסרני דנה 60 High Pinion והם מושלמים לצמיגים במידה 37", לכביש ולשטח כאחד.
ככלל, שינוי יחסי העברה הנו מהדברים החשובים ביותר שצריך לבצע בג'יפ שעבר הגבהות, שנוספו לו משקלים ושהוחלפו בו צמיגים למידה גדולה יותר והדבר נכון במיוחד לתיבה אוטומאטית. אין זה פלא כי לגבי צמיגים במידה 35-37" ממליצים להתקין יחסי העברה של 5.13-5.38. שינוי יחסי העברה מביא את המנוע לעקומת הכוח הנכונה ומאפשר לו ביצועי כביש ושטח טובים הרבה יותר. יחסי העברה ארוכים מידי לא ינצלו היטב את עקומת הכוח של המנוע והנהג יצטרך ללחוץ על דוושת הגז כל הזמן על-מנת להוריד הילוך להשגת הכוח החסר (קיק דאון).

הסרנים המסיביים כבדים הרבה יותר מהמקוריים. ההבדל בסרן האחורי עומד על 54 ק"ג (154 ק"ג לעומת 100 ק"ג) ואילו בסרן הקדמי הוא עומד על 107 ק"ג (215 ק"ג לעומת 108 ק"ג). בסך הכל החלפת הסרנים הביאה לתוספת משקל של 161 ק"ג. אמנם מדובר בתוספת משקל משמעותית שמכבידה על הרכב אך במידת צמיגים אדירה של 37", עם הגבהה של 5.5" ועם תוספת משקל משמעותית עדיף שיהיו סרנים כבדים וחזקים מאשר קלים וחלשים. אין מה לעשות, לחוזק יש מחיר והוא משקל.

ברכב הותקנה מערכתHigh Steer  של Dynatrac כדי למנוע כל אפשרות להופעת Bump Steer. מערכת זו אפשרה להישאר עם זרוע פיטמן המקורית ולא היה צורך להחליפה לזרוע פיטמן מונמכת עם כל הבעיות שבה. כמו-כן הוחלף מוט הפנהרד הקדמי כדי למרכז את הסרן מתחת לשלדה וגם הוא של Dynatrac.

סרן קדמי

סרן אחורי

סיכום – מה עבד ומה לא?

אפילו שהדגם המוארך טוב יותר מהקצר עדיין יש לבצע בו שינויים רבים ויקרים על-מנת שיהפוך לג'יפ טוב של ממש. אין זה סוד כי קרייזלר מחשבת בקפידה את עלויות הייצור וחוסכת ככל שרק ניתן. כך זה היה מאז מעולם בכל דגמי ג'יפ.
המטרה של הפרויקט היתה רכב ארוך יותר מה- TJ הקצר, בעל חוסן פיזי גבוה, שיאפשר התמודדות טובה עם מכשולי שטח קשים אך שעדיין יהיה מסוגל לשמש כרכב משפחתי סביר ליום יום. זאת הסיבה שלפרויקט נבחר TJ מוארך ולא באגי לשטח בלבד.

השינוי המרכזי בפרויקט נעשה במערכת המתלים ובסרנים. המנוע הטורי בעל 6 הצילינדרים, תיבת ההילוכים האוטומאטית בעלת 4 המהירויות (42RLE) ותיבת ההעברה עם יחס 1:2.72 (NV231) נותרו מקוריים. אין ספק שתיבת ההילוכים הנ"ל מסרסת את הרכב ובשטח מאומץ מורגש כי אין מספיק כוח להתמודד מול מכשולים קשים. התיבה מתחממת מאוד תחת עומס ולכן מומלץ להוסיף לה מערכת קירור שתאריך את חייה. אין ספק שתיבה ידנית עם 6 הילוכים עדיפה על התיבה האוטומאטית ובהחלט ייתכן כי זה יהיה השלב הבא.

לאחר סיום הפרויקט הוחלפו החישוקים לחישוקים מסיביים של Walker Evans בקוטר 17" וברוחב 8.5". על החישוקים יש התקן מיוחד למניעת בריחת לחץ אוויר כאשר הצמיג מנופח בלחץ נמוך. הצמיגים שלB.F Goodrich  מדגם Krawler KX מדהימים באיכותם והם מצטיינים באחיזתם על גבי שטח סלעי.

שינוי נוסף שנעשה לאחר סיום הפרויקט הנו החלפת המוט המייצב הקדמי למוט מייצב של Currie Anti-Rock עם זרועות מאלומיניום כדי לשפר את איכות הנסיעה ולספק גמישות רבה יותר. מוט זה אינו מתנתק והוא נשאר מחובר בכל תוואי נסיעה. הוא גמיש דיו כדי לאפשר מהלך מתלה אדיר והוא גם חוסך את הצורך לנתק את המוט בכל ירידה לשטח.

בנוסף, הוחלפו בולמי הזעזועים לבולמי זעזועים שלWalker Evans Racing/Dynatrac . שתי החברות משתפות פעולה בייצור בולמי זעזועים מתכווננים ספציפיים לרנגלר והם מצטיינים באיכותם.

תוכניות לעתיד

כדי להתאים את הרכב באופן מושלם לטיפוס וזחילה על גבי סלעים יש צורך להחליף את תיבת ההעברה כדי לקבל הילוך כוח קצר יותר. הילוך הכוח בתיבה המקורית ארוך מידי (2.72) ולא מספק את הסחורה. אם הרכב היה מדגם רוביקון היתה לו תיבת העברה ביחס 1:4.0 (NV241) והיא היתה מתאימה באופן מושלם למטרה זו. אולם יחס של 1:4.0 קצר מידי לנסיעה בדיונות והיחס של 1:2.72 עדיף. אם כך, הפתרון הטוב ביותר היה להחליף את המנוע ל-Hemi V8  ואז להחליף את התיבה לתיבה עם יחס העברה קצר יותר.

לאור העובדה כי הרכב יבלה את רוב זמנו בזחילה על גבי סלעים בהחלט נלקחת בחשבון האפשרות להחליף את תיבת ההעברה לתיבה של Advance Adapters מסוג 2 Atlas בעלת יחס 1:3.80. באותה הזדמנות יש כוונה לשדרג את גלי ההינע ל- Heavy Duty 1350. מה שמזמזם באוזן כל הזמן הוא השינוי שלדעת רבים היה אמור להגיע עם הג'יפ ישר מקרייזלר – מנוע Hemi V8 עם 345 כ"ס. אם זה יקרה, כנראה שהתיבה האוטומאטית בעלת 4 המהירויות תוחלף לתיבה ידנית בעלת 6 הילוכים.

צביקה

לדיון בנושא לחצו כאן